O nás

FIRMA

Vážení Čitatelia! Milí Okrášľovatelia, Rekonštruktéri domovov!

Spoločnosť Poli-Farbe Vegyipari Kft. je jedným z popredných výrobcov farieb a omietok v Maďarsku s viac ako 30-ročnou históriou. Počas tejto doby mnohé naše produkty získali profesionálne uznania a ocenenia. Sme radi, že sme sa za posledné tri desaťročia vyvinuli z rodinnej firmy na popredného činiteľa na maďarskom trhu farieb a v roku 2019 sme sa pripojili k najznámejšiemu poľskému výrobcovi farieb a lakov, k spoločnosti FFiL Śnieżka SA. Kapitálová skupina Śnieżka je jedným z najväčších výrobcov farieb v Európe a jediným výrobcom v juhovýchodnej Európe, ktorý bol zaradený do rebríčka European Coatings 2021.
Uzavretím spolupráce sme sa stali členom medzinárodnej skupiny spoločností, ktorá vyrába farby, laky, omietky a tepelnoizolačné materiály v siedmich závodoch Európy – vrátane maďarských závodov, ktoré sú naďalej dominantnými výrobnými jednotkami – a zamestnáva viac ako 1.400 ľudí. Veríme, že náš rozvoj a inovačné myslenie môže v rámci členstva v Kapitálovej skupine Śnieżka len získať väčší priestor a vďaka pridanej hodnote spolupráce budú spokojní zamestnanci a spokojní zákazníci potvrdzovať kvalitu našej činnosti a našich výrobkov. Pracujeme teraz ako aj v budúcnosti podľa nášho pôvodného presvedčenia: veríme v profesionalitu maďarských odborníkov, vo vysokú kvalitu a spoľahlivosť našich výrobkov a že skrášľovanie a rekonštrukcia domova sa môže stať zážitkom, ak budeme predávať výrobky prispôsobené potrebám užívateľov a vyvinieme také produktové novinky, ktoré trh skutočne potrebuje.

Všetkým prajeme veľa úspechov a zdravia pri skrášľovaní a rekonštrukcii svojho obydlia!

HISTÓRIA SPOLOČNOSTI POLI-FARBE

Poli-Farbe – Farbou a dušou

Spoločnosť Poli-Farbe Vegyipari Kft. so sídlom v Bócsa sa rozrástla z rodinnej firmy na jedného z popredných výrobcov farieb a omietok v Maďarsku. Už takmer tri desaťročia neustále rozširujeme vo vlastných laboratóriách a na moderných výrobných zariadeniach zapojením maďarských chemických odborníkov náš konkurencieschopný sortiment.

Od založenia našej spoločnosti v roku 1989 sme napredovali vďaka úspešným vývojom a inováciám, až sme sa stali vedúcim výrobcom farieb na maďarskom trhu v kategórii farebných interiérových farieb na steny. V dôsledku nášho rastu, výrobnej kapacity a čoraz silnejšej európskej konkurencie sme vo februári 2019 podpísali dohodu o spolupráci so spoločnosťou FFiL Śnieżka SA, najznámejším poľským výrobcom farieb a lakov. V rámci transakcie sa Poli-Farbe stala súčasťou Kapitálovej skupiny Śnieżka. V rámci Skupiny predstavuje Maďarsko druhým najväčší trh pred Ukrajinou a Bieloruskom. 20 percent obchodných podielov zostalo v rukách súčasných maďarských vlastníkov a výroba v maďarských výrobných prevádzkach – v Bócsa a Pacsa – je nepretržitá.

Kapitálová skupina Śnieżka

Materskou spoločnosťou Skupiny je Śnieżka, najznámejší poľský výrobca farieb a lakov. Spoločnosť začala svoju výrobnú činnosť v Poľsku pred viac ako 35 rokmi a vďaka svojim výsledkom a úspechom, ktoré odvtedy dosiahla, sa dnes už môže pochváliť poprednou pozíciou na európskom trhu farieb. Spoločnosť FFiL Śnieżka S.A. vykonáva neustálu výskumnú a vývojovú činnosť pre účely zdokonalenia trhovej ponuky, a to aj v úzkej spolupráci s členmi Kapitálovej skupiny. V súčasnosti tvoria Burzovú skupinu štyri krajiny – Poľsko, Maďarsko, Ukrajina a Bielorusko. Vyrábame celkove približne 190 miliónov kg rôznych farieb, lakov a omietok pre účely exportu a importu. Skupina zamestnávala na konci roka 2020 takmer 1.400 zamestnancov. Chceme sa rozvíjať dynamicky a spoločne s využitím najmodernejších technológií s cieľom zabezpečiť kvalitný a široký sortiment produktov.

Začiatky

Zakladateľ spoločnosti Poli-Farbe Vegyipari Kft. Antal Szabó pracoval vo výrobnom družstve v obci Bócsa ako vedúci závodu na výrobu krabíc, respektíve ako osoba zodpovedná za bezpečnosť. Na začiatku zmeny politického režimu mu už bolo jasné, že z dôvodu hospodárskej recesie môže prísť o prácu aj on a vtedy začal realizovať vlastné vízie, na ktoré dostal aj zahraničnú pomoc.
V roku 1989, v bavorskom Waldkraiburgu, sa pri dôvernom rozhovore s Hansom Schödlom, malým podnikateľom v Bavorsku, zrodila otázka, či by nechcel vyrábať farby v obci Bócsa. Odpoveď bola kladná. Do rána sa dohodli aj na detailoch: jednoduchú technológiu a receptúru, ako aj k tomu potrebné suroviny zabezpečila pre začatie činnosti bavorská strana, ktorá to učinila za ten významný historický moment, kedy vtedajšia maďarská vláda otvorila svoje hranice s Rakúskom pre východonemeckých turistov. Tak vznikla na konci roka 1989 firma s názvom Fischer-Farben Kft.
Naše sídlo bolo pôvodne v časti obce Fischerbócsa. Našou základnou činnosťou bola výroba krabíc a farieb. Počiatočné rozmery a kapacitu našej spoločnosti dobre ilustruje skutočnosť, že za prvý rok našej činnosti sme vyrobili a predali takmer 20 ton farieb.
Tržby našej firmy sa v období od roku 2008 do roku 2015 zdvojnásobili a odvtedy rastú. To všetko je jednak dôsledkom toho, že sme schopní vyvíjať farby, na ktoré existuje skutočný dopyt zo strany zákazníkov a jednak sme so zámerom rozšírenia maďarských produktov nadviazali spoluprácu s maďarskými špecializovanými predajcami farieb. V roku 2016 naša výroba farieb prevýšila 42 tisíc ton, zatiaľ čo tržby z predaja presiahli 10 miliárd maďarských forintov. V roku 2020 sme dosiahli tržby vo výške 14,51 miliardy forintov.
Po úspechoch na domácom trhu, v roku 2005 začal rozmach aj v zahraničí. V roku 2006 export predstavoval už 2 % všetkých našich tržieb z predaja a 3 % v roku 2007. Za posledných 5 rokov predstavoval obrat z exportu podiel 4-6% z ročných tržieb spoločnosti Poli-Farbe. V súčasnom období dodávame farby do susedných krajín vrátane Chorvátska, Rumunska, Srbska a Slovenska.

Čelíme kríze: neustálym rozvojom kvality, rozširovaním kapacít

Vedenie spoločnosti sa od začiatku snažilo formulovať dlhodobé ciele. Podriadené týmto cieľom určuje stratégie, podľa ktorých sa naša firma neustále – a to aj dnes – vyvíja: na začiatku bol zisk dôsledne reinvestovávaný a vďaka tomu bolo možné v roku 1992 odkúpiť súčasnú prevádzkareň v Bócsa a priebežne rozširovať a modernizovať výrobu a výrobné zariadenia. Tieto kroky umožnili našej spoločnosti Poli-Farbe Vegyipari Kft., aby neustále rozširovala portfólio svojich výrobkov.

Neustále sa rozširujúci, inovatívny sortiment našej spoločnosti ponúka vynikajúce riešenie odborníkom ako aj zákazníkom, ktorí vykonávajú rekonštrukciu svojich domovov vlastnými rukami. Počas nášho vývoja prispievame k vytvoreniu obývateľnejšieho, estetickejšieho obytného prostredia kvalitnými, popritom mimoriadne ľahko používateľnými výrobkami, či už ide o vonkajšie alebo vnútorné rekonštrukcie a stavby. Patria nám všeobecne známe, inovačné značky ako Poli-Farbe Platinum, jednovrstvová interiérová farba na steny, vyvinutá vývojármi patriacimi medzi najlepších maďarských chemických inžinierov, Poli-Farbe Platinum matná latexová farba, odolávajúca 100 rôznym nečistotám, lazúry Boróka, skupina výrobkov Inntaler, emailové farby Cellkolor a zatepľovací systém Pol-Farbe, ktoré sú v súčasnej dobe považované za dominantné produkty bytovej dekorácie a stavebného priemyslu.

Míľniky z hľadiska rozvoja našich produktov a investícií:

 • V roku 1990 sme uviedli na trh našu interiérovú disperznú farbu na steny Poli-Farbe Inntaler.
 • Od roku 2001 vyrábame riedidlové emailové farby.
 • V roku 2002 bol sortiment našich výrobkov rozšírený o konzervačné prípravky na drevo na vodnej báze.
 • Od roku 2004 vyrábame aj omietky.
 • V roku 2005 sme vyrobili jednovrstvovú interiérovú farbu na steny Poli-Farbe Platinum, náš najúspešnejší výrobok, určený špeciálne pre domácich majstrov (DIY).
 • Rok 2006 bol spojený s vodou riediteľnými emailovými farbami.
 • V roku 2007 sme vytvorili rad lepidiel Corso, ktoré sú v dnešnej dobe, po ďalšom kvalitatívnom rozvoji dostupné zákazníkom na pultoch predajní už pod názvom Poli-Farbe.
 • V roku 2008 sme rozšírili našu skupinu výrobkov Inntaler o špeciálne farby na steny a ďalšie doplnkové výrobky.
 • Od roku 2009 je k dispozícii skupina výrobkov Poli-Farbe Platinum Decor* a kolekcia farieb do detských izieb Poli-Farbe Platinum Kid*.
 • V roku 2010 sme vyrobili našu farbu Poli-Farbe Neo* s prísadou na ochranu povrchu Teflon®.
 • Od roku 2011 vyrábame Poli-Farbe Platinum bez pridaného formaldehydu a rozšírili sme našu skupinu výrobkov Poli-Farbe Platinum Decor*.
 • V roku 2013 sme uviedli na trh farbu na kuchyne a kúpeľne Poli-Farbe Platinum* s jedinečnými vlastnosťami a zaviedli sme náš kompletný tepelnoizolačný systém Policolor Ready*. Tento rok sme vyvinuli riedidlovú hrubovrstvú lazúru Poli-Frabe Boróka Satin, po ktorej v roku 2014 nasledovala tenkovrstvá lazúra Poli-Farbe Boróka.
 • Na počesť olympijských hier v Riu 2016 sme v rámci jednovrstvových interiérových farieb na stenu Poli-Farbe Platinum vytvorili kolekciu Platinum RIO*, ktorá obsahovala osem nádherných odtieňov pripomínajúcich Južnú Ameriku a ktorá bola dostupná jeden rok. V tomto roku sme okrem toho podpísali zmluvu o spolupráci so spoločnosťou The DOW Chemical Company. Vrámci spoločného vývoja produktu vznikla interiérová farba na steny čistiaca vzduch Poli-Farbe Inntaler AIR CLEANER*.
 • Začiatkom roka 2018 sme uviedli na trh matnú latexovú farbu Poli-Farbe Platinum s novým zložením a novým vonkajším vzhľadom, ktorú možno použiť na ochranu a dekoráciu vnútorných priestorov vystavených zvýšenému používaniu a ktorá zároveň odoláva voči 100 rôznym druhom nečistôt.
 • V roku 2020 bola naša spoločnosť v dôsledku pandémie Covid-19 postavená pred nové výzvy. Ako chemická spoločnosť sme mohli prispieť k utlmeniu prvej vlny pandémie v Maďarsku vytvorením vlastných dezinfekčných prostriedkov: dezinfekčného gélu na ruky Poli-Farbe a prípravku na dezinfekciu povrchov Poli-Farbe.
 • Sezónu roku 2021 sme začali novou interiérovou bielou latexovou farbou Poli-Farbe Inntaler Premium, potom nasledovali riedidlové emailové farby Cellkolor s ponukou matných a vysoko lesklých farieb s novou receptúrou a novým balením, ako aj dlho očakávaná novinka, emailová farba na riadiátory, sa stala súčasťou skupiny výrobkov. V tejto sezóne sme uviedli na trh aj skupinu výrobkov Magnat, čím sme sprístupnili prvú keramickú farbu v Maďarsku, na ktorú sa ako jedinú vzťahuje záruka odolnosti voči škvrnám alebo záruka vrátenia peňazí.
  Výrobky označené

* už nie sú súčasťou portfólia výrobkov na rok 2021.

Naša spoločnosť prešla v roku 2004 na počítačom riadenú, automatizovanú technológiu výroby farieb s uzavretým systémom. Vzhľadom na zvýšenie dopytu sme rozšírili naše kapacity: vytvorili sme novú výrobnú linku, na ktorej vyrábame omietky, tvoriace základ zatepľovacích systémov a jednovrstvové farby. Zariadenie predstavuje obrovský krok vpred vo vývoji kvality našich produktov, vďaka nemu sa výrazne znížila potreba fyzickej práce a prakticky došlo k eliminácii znečisťovania životného prostredia.

S podporou EÚ sme v roku 2009 začali s výstavbou nášho logistického centra, ktoré bolo dokončené v lete roku 2010. Celková hodnota projektu presiahla 270 miliónov HUF. V tom istom roku sme v rámci investície vo výške viac ako 100 miliónov HUF uviedli do prevádzky vlastnú výrobnú linku na výrobu práškových produktov. Od tej doby vyrábame stierky aj lepidlá. Omietky a lepidlá rozličných štruktúr pre tepelnoizolačný systém Poli-Farbe Policolor – súčasne už s názvom Poli-Farbe –, ktoré získali ocenenie Veľkej ceny hodnoty a kvality a ktorým bola udelená značka Vynikajúci stavebný výrobok, sa tiež vyrábajú tu, preto spoločnosť Poli-Farbe Kft. môže poskytovať komplexný servis na tepelnú izoláciu domov.

Rozšírenie výskumno-vývojovej činnosti v našej spoločnosti bolo dôvodom pre výstavbu novej laboratórnej miestnosti s rozlohou 160 metrov štvorcových, kde bude výskumno-vývojová činnosť oddelená od kontroly kvality. V priebehu roku 2013 sme pre našich vývojárov vytvorili pracovné podmienky na európskej úrovni, v rámci ktorých aj technické vybavenie laboratórií zodpovedá súčasným špičkovým trendom. V duchu ekologického myslenia je aj dodávka teplej vody v laboratóriu realizovaná už solárnymi panelmi.

V roku 2017 sme sa realizáciou ďalšej investície dostali k ďalšiemu míľniku našej spoločnosti: rozšírili sme našu výrobnú kapacitu v rámci investície vo výške približne 926 miliónov HUF. Úplná automatizácia bola vykonaná pomocou najmodernejšej technológie Priemyslu 4.0. Prostredníctvom našej novej prevádzkovej jednotky vybavenej výrobnou linkou 21. storočia sa môže konkurencieschopnosť maďarských farieb zvýšiť vo svetovej miere. Hlavnou výhodou vývoja Priemyslu 4.0 je, že sme schopní vyrobiť väčšie množstvá farieb na steny za kratší čas pri spotrebovaní menšieho množstva elektrickej energie, pri znížení potreby pracovných síl na jednu tonu a za súčasného zvýšenia objemu výroby. V novej prevádzkovej jednotke sme schopní vyrobiť za jednu zmenu dvakrát viac farby ako doteraz. Využitím nových kapacít dokážeme zvýšiť aj ich export.

Okrem účinku investícií a rozvoja na zvýšenie konkurencieschopnosti na medzinárodnej úrovni je potešujúce, že zavedenie robotiky nebolo sprevádzané prepúšťaním ľudí zo zamestnania. Vďaka reorganizácii v rámci našej spoločnosti neprišiel nikto o pracovné miesto. Navyše v dôsledku ekologickej technológie realizovanej v rámci investície dochádza k nižšej spotrebe energie. To všetko je v súlade s jedným z našich základných cieľov, ktorým je minimalizovať dopad na životné prostredie, a to tak z hľadiska výroby, ako aj zložiek našich výrobkov, a kde je to len možné, všade minimalizovať alebo úplne eliminovať znečistenie. Zrušením úkonov, fyzicky značne zaťažujúcich zamestnancov, je dôležitým krokom vpred, a to tak z hľadiska zdravotnej starostlivosti, ako aj z hľadiska čo najväčšej príťažlivosti pracovného miesta.

Organizačné zmeny

Súčasne s rozširovaním našich kapacít sa zvyšoval aj počet zamestnancov našej spoločnosti, ktorý v roku 2018 dosiahol 250, a v roku 2020 už 260 zamestnancov. Naša spoločnosť poskytuje mnohým ľuďom prácu a tým aj živobytie, a to nielen v obci Bócsa, ale aj v okolitých obciach. Tretím najdôležitejším pilierom rozvoja spoločnosti Poli-Farbe Kft. je okrem rozširovania kapacít a rozvoja kvality aj vzdelávanie zamestnancov. Naša spoločnosť poskytuje svojim zamestnancom možnosť zúčastniť sa na odbornom vzdelávaní v odvetví chémie v rámci školení OKJ [Národná sústava kvalifikácií] a kurzoch anglického jazyka. V polovici roka 2021 sme spustili aj vlastné e-learningové rozhranie, kde majú naši zamestnanci možnosť rozvíjať nielen svoje vedomosti týkajúce sa produktov, ale aj obchodné a predajné znalosti, a ďalšie znalosti týkajúce sa ich práce.

Aby sme upevnili dôveru našich partnerov, náš systém riadenia dávame certifikovať nezávislými odborníkmi. Od roku 1999 máme certifikát manažérstva kvality ISO 9001 a od roku 2013 certifikát environmentálneho manažérstva ISO 14001.

Inovačné riešenia, ocenené produkty

Naším najdôležitejším výsledkom je, že za takmer 30 rokov sme v obci Bócsa vybudovali dynamicky sa rozvíjajúci podnik, ktorý sa do dnešného dňa stal dominantným závodom na výrobu farieb a omietok v Karpatskej kotline. Získali sme mnoho cien za produkty a inovácie, všetky vďaka našim kreatívnym maďarským chemickým odborníkom a obchodníkom, a vo vlastnom laboratóriu a s modernými výrobnými zariadeniami. Náš tím neustále hľadá inovačné riešenia, ktoré sa stelesňujú v stále lepších výrobkoch.

Počas rozvoja našej spoločnosti sme museli čeliť mnohým výzvam, ale vďaka domácim znalostiam, flexibilnému a zároveň racionálnemu mysleniu zameranému na človeka, kráčame na dynamickej ceste rozvoja. V spoločnosti Poli-Farbe ako členovi FFiL Śnieżka SA veríme v inovácie, rozvoj, v spoľahlivé, moderné a kvalitné výrobky s dobrým pomerom ceny a kvality a našu budúcnosť vidíme v spokojných a vracajúcich sa zákazníkoch.

Pomáhame maďarskými farbami

Vedenie spoločnosti nezabudlo, odkiaľ pochádza a dobre vie, kam smeruje. Podľa vedúcich našej spoločnosti sú forinty a eurá bezcenné, ak sa nedokážeme podeliť o svoje pozitívne myšlienky a hodnoty a nepodporujeme tých, ktorí potrebujú pomoc.

Cieľom našej spoločnosti je, aby rodiny a komunity obklopovalo usporiadané, krásne a čo najzdravšie prostredie. Vďaka charitatívnym programom spoločnosti Poli-Farbe boli v posledných rokoch vyzdobené kvalitnými maďarskými farbami stovky vzdelávacích, sociálnych, zdravotných a kultúrnych inštitúcií doma i v zahraničí.