Zlé známky? Možno za to môže zlý dizajn detskej izby!

Váhu prostredia nemožno pri učení podceňovať. Ak nadizajnujete izbu vášmu dieťaťu dobre, zlepšiť sa môžu nielen známky, ale aj chuť do učenia.

Škola je opäť tu! Začiatok školského roka i končiace leto inšpiruje k zmenám v byte či dome. Ako rodič chcete deťom pomôcť v adaptácii na ranné vstávanie a tak sa rozhodnú detskú izbu nanovo vymaľovať, alebo doplniť dekoráciami. A to najmä vtedy, keď máte doma prváčika. V takom prípade sa oplatí sledovať trendy, ale aj rady odborníkov. Cieľom je vytvoriť pre deti prostredie vhodné na učenie. Povedzme si, na čo by sme pri redizajne detskej izby mali myslieť.

Rozmiestnenie:
Jednou z najdôležitejších vecí pri učení je správne osvetlenie. Základom je preto umiestniť písací stôl k oknu. Čím dlhšie sa dieťa bude môcť učiť pri prirodzenom svetle, tým lepšie. A ak sa zotmie, nesmie na stole chýbať dobrá stolová lampa, ktorá osvetlí knihy aj zošity, no “nevypáli” dieťaťu oči.

Pohodlie:
Počas učenia sú deti najdlhšie za písacím stolom. A tento zvyk by ste mali ako rodič podporovať. Stôl v izbe je na učenie, posteľ je na spanie. Nie naopak! K tomu určite dopomôže pohodlné sedenie, ktoré musí pasovať k stolu. Pri kúpe ergonomickej stoličky nesmiete šetriť, ale zároveň vyberte stoličku, ktorá má viac nastaviteľných polôh. Vaše dieťa ju tak bude môcť využívať dlhšie, po viac rokov.

Praktickosť:
Na pamäti majte tiež to, že sa v okolí písacieho stola musí nachádzať dostatočné množstvo úložného priestoru. Nie len pre zošity a knihy, ale aj pre stále väčšie množstvo písacích potrieb, papierov, poznámok a čohokoľvek iného. Pozornosť dieťaťa by od učenia určite ľahko odviedlo, keby si po veci muselo chodiť inam.

Štýl:
Pri redizajne izby by naším cieľom malo byť vytvorenie dostatočne inšpiratívneho prostredia. Použiť by sme mali tematiku a dekorácie, ktoré sú dieťaťu blízke. Ideálne s jeho vlastnou pomocou. Čím je dekorácia živšia, tým sa bude dieťa cítiť lepšie a rado sa bude za písacím stolom učiť aj dlhší čas.

Na túto stenu sme použili interiérové farby na stenu Poli-Farbe Platinum a to odtiene: Brazílska mäta BM50 a Palina L30.

Farba:
Dostali sme sa k najdôležitejšiemu bodu: k výberu farby, ktorá podporí učenie vášho dieťaťa. Aj tu si môžeme vypočuť názor dieťaťa, ale snažme sa ho naviesť na SPRÁVNU voľbu. Svieže farby môžu byť pre dieťa inšpiráciou a v takomto prostredí sa nebude počas učenia nudiť, no zároveň to so sviežimi farbami nesmieme ani preháňať, keďže môžu mať aj opačný vplyv a odvádzať pozornosť od učenia.

Snažte sa vytvoriť harmóniu z týchto farieb: žltá (napomáha k rozmýšľaniu a nezaťažuje oči), modrá (podporuje koncentráciu), oranžová (podnecuje k aktivite), bordová (podporuje kreativitu), zelená (harmonizuje a upokojuje). V prípade bieleho nábytku vymaľujte stenu pri písacom stole pestrejšou farbou, no keď majú steny a aj nábytok neutrálne farby, bude potrebné použiť dôrazné, harmonizujúce doplnky.