Trend zelenej vlny nekončí

Farby hrajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu, pretože okrem estetických dôvodov sú nezanedbateľné aj ich psychologické účinky. Farby majú dvojakú funkciu a to, že priestor dotvárajú podľa potreby chladne a neosobne alebo naopak teplo a príjemne. Preto je voľba farebnosti vášho interiéru veľmi dôležitá.

Dôležitým faktorom pre výber farby je jej odtieň alebo kombinácia odtieňov. Pri rozhodovaní sa, záleží na tom, či ide o doplnkovú stenu, podlahu, strop alebo farbu doplnkov. Zelená farba je symbolom prírody a mladosti. Pôsobí veľmi upokojujúco a harmonicky. Zaujímavosťou je, že zelená a modrá farba síce vyvolávajú chladnejšie pocity, ale miestnosť opticky rozširujú.  Keď sa nakombinuje s inými, teplejšími tónmi, môže pôsobiť teplo a živo.

Kombinovanie farieb so zelenou

  • Ak chceme, aby interiér pôsobil teplo, živo a osobne, tak si môžeme zvoliť základný tón žltej. K nej sa veľmi dobre kombinuje zelená v odtieni májovej, lipovej, jadeitovej a žltoolivovej.
  • Ak chceme aby interiér pôsobil útulne, zemito či tlmene, zvolíme si ako základnú farbu červenú a k nej nakombinujeme zelenú v odtieni olivovej, jedľovej, khaki a jadeitovej.
  • Ak chceme aby interiér pôsobil decentne, matne, jemne či zdržanlivo, môžeme zvoliť ako základný tón modrú a k nej nakombinujeme zelenú v odtieni modrozelenej, smaragdovej, tyrkysovej, jedľovej alebo mätovej.

Kam s touto farbou
Tak ako pôsobí táto farba v prírode, rovnako krásne pôsobí aj v interiéri. Prináša do domu prírodu a harmóniu. Je priateľská a ľudia ju majú veľmi radi vďaka jej pozitívnym účinkom. Preto sa hodí takmer do všetkých miestností – studené odtiene do južne orientovaných miestností a naopak teplé odtiene do severne orientovaných miestností.

Spálňa
V spálni vytvára upokojujúcu atmosféru a uvoľňuje uzdravujúce energie, čím prináša pokojný spánok a zmierňuje bolesti. Taktiež uľahčuje život astmatikom, pretože je vhodná na liečbu dýchacích ťažkostí.

Kúpeľňa
Zelená farba je ideálna taktiež aj do kúpeľní, pretože je spojená aj s relaxáciou, a v kúpeľni sa relaxuje najlepšie. Je ideálna do priestorov s vodou. Vítaný je tiež tyrkysový odtieň, ktorý pripomína vlniace sa more.

Detská izba
Zelená farba u detí rozvíja tvorivosť a vedia sa lepšie sústrediť. Kvôli sviežosti sa kombinuje s farbami ako je žltá a fialová. Krásne vyznie aj v kombinácii s modrou a bielou.

Obývačka
Miestnosť, kde prijímate návštevy a trávite najviac času so svojou rodinou a priateľmi. Zelenú farbu môžete použiť napríklad len na jednu zo stien, zvyšné môžu byť v neutrálnej bielej a v zelenej farbe doladíme doplnky v interiéri.