Tipy bytového architekta pre skrášlenie kúpeľne

Rozľahlá, čistá a lákavá kúpeľňa. Kto by takú nechcel mať doma? Prísť po náročnom dni domov, zhodiť oblečenie a vrhnúť sa do vane či sprchy v útulnej a príjemnej miestnosti určenej na oddych. Miesto toho vás ale doma čaká len malinká tmavá kobka osvetlená žltou žiarovkou, s náznakom plesne v rohu nad vaňou.

Zopár dobrých rád a trikov od profesionála vám ale pomôže túto nepeknú realitu zvrátiť vo váš prospech.

Farba je základ

Aj kúpeľňa si zaslúži krásnu farbu, veď steny a kachličky sú tu dominantným prvkom a vytvárajú gro dojmu. Vylepšiť kúpeľňu preto môžeme aj jednoduchým premaľovaním stien vhodnou farbou. V miestnostiach, kam sa slnečné svetlo dostane len minimálne či nikdy, by sa nemali nachádzať žiadne vzájomne prepojené veľké biele plochy. Celá miestnosť totiž potom pôsobí chladne a nehostinne. So sýtymi pastelovými farbami (béžová či bledomodrá) by sme mohli vytvoriť krásny kontrast aj s obyčajnými bielymi kachličkami.

Zbohom kachličky!

Ak sa chystáte na rozsiahlejšiu rekonštrukciu, s kachličkami rátať nemusíte vôbec. Stačí použiť farbu, ktorá je navrhnutá práve do vlhkých priestorov a nezmyjete ju ani priamym prúdom vody.
Matná latexová farba Presne Poli-Farbe Platinum bola vyvinutá práve na plnenie tejto úlohy. Vďaka svojmu zloženiu vytvára na stene vrstvu, ktorá je odolná voči vode i pare a trvalo bráni tvorbe plesní na stenách kúpeľne. Touto farbou namaľovanú stenu budete môcť bez problémov umývať a takto budú vaše steny nielen čisté, ale aj hygienicky nezávadné.

Ako získať viac svetla

Čím je v miestnosti viac svetla, tým je vzdušnejšia, i keď sama o sebe nie je rozsiahla. Pri rekonštrukcii menšej kúpeľne by ste preto mali  myslieť v prvom rade na svetlá. Najmä vstavané lampy sú v tomto smere populárnym riešením. Ďalším trikom sú zrkadlá. Okrem toho, že opticky zväčšujú miestnosť, znásobujú aj svetlo v nej. Ak už máte pocit, že ste dali do kúpeľne zrkadiel dosť, siahnuť môžete po lesklých predmetoch, nábytku i ozdobách. V jednej maličkej miestnosti môžete vďaka tomu dosiahnuť nádych luxusu, ktorý dotvára najmä jedno veľké zrkadlo.

Počítajte s prírodou

Trendom tohto roku v bytovom dizajne je jednoznačne príroda. Okrem farieb sa to odráža aj vo zvolených materiáloch. Zvlášť do miestností určených na relax sa hodia úchvatné, nádherné a na dotyk príjemné dekoračné prvky prírodného pôvodu. Nemusia to byť ani drahé dizajnérske kúsky, veď si stačí spraviť krátky výlet do lesa a čosi vhodné si tam pozbierať. Zadarmo. Brehy Dunaja sú bohaté napríklad na biele a sivé kamene, ktoré sa hodia do ozdobnej sklenenej misky.

Veľkú dizajnovú hodnotu môže mať aj biela vetva brezy alebo vylisované jesenné lístie hrajúce farbami vo vkusnom ráme. Nebojte sa použiť fantáziu, experimentovať a tvoriť. Cieľom je, aby vám čas strávený v kúpeľni uplynul čo najpríjemnejšie!