Potrebuje vaša kuchyňa oživiť? Skúste tieto 4 tipy od odborníčky na interiér

Kuchyňa je centrom rodinného života, srdcom každého domova. Aj tak vám však môže zovšednieť. Ak by ste ju v takom prípade chceli trochu oživiť, nemusíte sa púšťať do úplnej rekonštrukcie. Stačí, ak sa budete držať rád, ktoré ponúka interiérová odborníčka Viktória Zai.

Nekachličkujte, maľujte!

Mnohých od rekonštrukcie kuchyne odrádza to, že pred nimi stojí výmena kachličiek. A to môže byť nielen drahou, ale aj náročnou zábavkou. A keď čosi spravíte zle, kto to po vás opraví? Našťastie sa ale v posledných rokoch klasické keramické obklady zberajú do ústrania. Čoraz viac sa zvyšuje dopyt po špeciálnych farbách, ktoré sú krásne a zároveň pripravené odolávať nástrahám z kuchyne – teplu a vlhku.

Ľahko udržiavateľné povrchy

V kuchyni sa všetko špiní rýchlo. Riady, drez, steny. Na prvé máme umývačky, to druhé stačí poriadne pretrieť, no čo steny? Fľaky, samé fľaky! Výpary z vriaceho oleja a vlhkosť pri varení vedia spôsobiť veľké škody na stenách. Najmä farbené steny sú okamžite zničené nenávratne, pretrieť vlhkou handričkou nestačí. Keď už však nadišiel čas na maľovanie, tak to spravte s rozumom. Zvoľte si farbu, ktorá je vhodná do vlhkého prostredia, ale aj sa ľahko umýva. Takou je napríklad farba Poli-Farbe Platinum Matt Latex. Vďaka špeciálnemu zloženiu vytvára na stene vrstvu, ktorá si poradí ako s vlhkosťou, tak aj s plesňami. Je neprekonateľná aj z hygienického hľadiska. Za krátky okamih z nej odstránite zvyšky jedla, mastné škvrny, kávu, červené víno a ďalšie nečistoty.

Pastelové farby a farby zeme

Najnovšie trendy posunuli tradičné biele steny do úzadia. Čo ale stále ostáva v móde, sú pastelové odtiene. Najmä bledšie odtiene sú pre kuchyňu úplne ideálne. V posledných rokoch sa do popredia dostali hlavne zemité farby, odtiene hnedej a zelenej. V kuchyni si však musíte dať poriadny pozor pri použití zelenej farby! Môže totiž potláčať chuť do jedla. Pokojne ale použite béžovú, pieskovú, alebo akýkoľvek iný odtieň bledohnedej farby.

Odvážne farby na skriniach

Odvážne línie sú v dnešnej dobe veľmi moderné. Nie však žlté odtiene dreva, skôr sivasté povrchy. Takýto povrch si viete vytvoriť aj vlastnoručne. Ak chcete mať jedinečnú kuchyňu, vneste do nej odvážnejšie prvky. Tmavozelená, sivá, alebo čierna polica dokáže interiér spraviť ozaj krásnym.