Funkčná detská izba

Je to spálňa? Je to detská? Študovňa? Ak ste sa sťahovali do nového bytu, isto ste rozmýšľali, ktorá izba bude koho. Väčšinou dostanú deti tú najmenšiu, no to je obrovská chyba! Pozrite sa prečo.

Pozrime sa, ktorá miestnosť koľkým funkciám musí vyhovieť!

Hlavnou funkciou spálne rodičov je oddych a skladovanie. Oproti tejto miestnosti detská izba musím vyhovieť nasledovným funkciám: oddych, učenie sa, relax/hra, skladovanie a možno aj konzumovanie jedla. To asi toľko funkcií, ktoré sme si my dospelí rozdelili do celého bytu. Tak potom prečo práve dieťa dostáva tú najmenšiu izbu? Toľko funkcií sa pohodlne nedá splniť v najmenšej izbe.

Navrhujem, aby sme obetovali väčšiu spálňu a dajme ju deťom. My sa v spálni zdržiavame aj tak len v noci, ale deti svoju izbu využívajú oveľa viac. Ak nemáme k dispozícii veľkú izbu, ktorú by sme mohli dať deťom, tak použime zopár trikov na získanie priestoru!

Použime poschodovú posteľ, pod ktorú môžeme dať písací stôl alebo vytvoriť tam úložný priestor. V malých priestoroch je zvislé ukladanie vecí dobrou voľbou, ak nám to dovolí výška izby. Môžeme si vybrať multifunkčné nábytky, napr. posteľ z ktorej sa dá urobiť sedačka. Kombinujme nábytok, písací stôl s policami, skriňu s posteľou, atď.

Vždy dbajme na to, aby bolo úložných priestorov na hračky, šatstvo, knihy a školské potreby.
Zabezpečme dostatočné osvetlenie, len pri dostatočnom svete sa dá večer čítať alebo písať si domáce úlohy. Keď je veľa svetla, tak aj priestor sa zdá by väčší.