Farby patria deťom

Kde inde sa môžete veselo a  lepšie vyhrať s farbami ako pri zariaďovaní detskej izby? Voľte ich však citlivo, keďže je to rozhodujúce pre celkovú atmosféru priestoru. Čo je ale dôležitejšie, farby vplývajú na duševný vývoj dieťaťa a jeho kreativitu. Preto sa spolu na to pozrieme.

Ktorú farbu áno, a ktorú nie

Jednotlivé farby majú svoju určitú energiu, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť náladu dieťatka. Preto by sme sa mali v detskej izbe určite vyhnúť čiernej a všetkým tmavým odtieňom. Tieto farby utlmujú a môžu spôsobiť, že dieťa bude unavené a skleslé. Nepoužívame ani príliš krikľavé a výrazné farby ako červená alebo krikľavo ružová. V detskej izbe sa teda najlepšie uplatnia jemné pastelové odtiene.

Ako sa kombinujú pastelové farby

Obľúbená kombinácia farieb pre dievčenskú izbu je bledoružová so šedou, mentolovou alebo béžovou. Ak ideme zariaďovať typickú izbu pre chlapčeka použijeme modrú so sivou farbou alebo béžové odtiene. Samozrejme môžeme si nakombinovať tiež farby, ktoré budú neutrálne, či pre dievčatko alebo chlapčeka. Pozrime sa na niekoľko variácií.

Nezabúdajme však na základnú bielu farbu, ktorá je vhodná a pekne vyznie v kombinácii so všetkými spomínanými farbami.

Ako získať pastelové odtiene

Pastelový odtieň vieme získať primiešaním bielej farby, čo však nemusí dopadnúť podľa vašich predstáv. Nechajme to preto radšej na odborníkov.