Dostupný luxus Rímskej ríše. Mramor na stene si dnes už môže dovoliť každý!

Mramor už nie je výhradnou doménou kuchynských pultov a obkladačiek v kúpeľni, kde pripomína slávu starovekých rímskych kúpeľov. Dnes si ho môže dovoliť každý!

Samozrejme, mramor nie je ani dnes lacnou záležitosťou a preto sa netreba čudovať, že sa s ním nestretáme oveľa častejšie, prípadne v iných miestnostiach, než sú kúpeľne a kuchyne. Existuje však nová dekoračná náterová hmota, ktorá dokáže lacno a verne mramor napodobniť. S trochou farby a vosku si sami doma môžete vytvoriť povrch, ktorý je vernou imitáciou mramoru.

 Postup:

1. Naneste na stenu základ.

2. Stierku s mramorovím efektom prifarbite tónovacím atramentom.

3. Náter s mramorovým efektom nanášajte na stenu pomocou hladidla. Prvú vrstvu stiahnite natenko, ako keby ste chceli stenu stierkovať na hladko. Nechajte ju 6-8 hodín schnúť.

4. Po uschnutí prvej vrstvy naneste druhú. Práve táto vrstva dodá stene mramorový ráz. Dosiahnete to posuvnými a žehliacimi pohybmi. Materiál ale nesmiete spracovať do hladka. Môžete vytvárať prekrývania a aj teraz treba počkať 6-8 hodín, kým materiál vyschne.

5. Druhá vrstva musí byť polosuchá (2-3 hodiny čakania), keď s chrómovým hladidlom (ktoré nezanecháva sivé škvrny) prežehlíte a vyleštíte povrch. Opatrne pretiahnite materiál tri až päťkrát, ako keby ste pracovali so žehličkou.

6. Teraz zmiešajte vosk a farby s metalickým efektom, z ktorého dostanete starozlatú. K zmesi potrebujete mosadznú kovovú farbu, hnedý a čierny farebný atrament. Farbu a vosk zrieďte vodou v pomere 50:50. K 1/4 farbe metalickým efektom pridajte 3/4 vosku.

7. Zmiešaný vosk nastriekajte rozprašovacou tryskou na povrch s mramorovým efektom a naďalej ho roztierajte za pomoci hladidla. Doba schnutia je okolo 8 hodín.

8. Lesklý povrch, ktorý je znakom mramoru, dosiahnete leštením. Najlepšie je, keď si na leštenie vezmete brúsku, no s trochou práce dosiahnete rovnaký efekt aj s mäkkou handrou.

Čo budete potrebovať?
– hladidlo (tradičné a nerezové)
– stierku
– maliarsky valček
– brúsku alebo vŕtačku s leštiacou hlavou
– 
stierku s mramorovým efektom
– dekoračný vosk
– farbu s metalickým efektom
– farebný atrament

Upozornenie!
Používajte chrómové hladidlo, lebo hladidlo z iného materiálu (hliník, železo) zanecháva sivé škvrny!