7 krokov ako správne vymaľovať

Najlepší čas na maľovanie interiéru je v mesiacoch, kedy je dostatok denného svetla a farby rýchlo schnú. S príchodom Veľkej noci nastáva čas zmien farieb v prírode. Tak ako príroda aj my v tento čas upratujeme, zveľaďujeme a maľujem svoje príbytky. Povieme si preto pár základných informácií ako sa správne pustiť do maľovania interiéru.

 

1) Príprava priestoru

Najskôr si vyprázdnime priestor. Nábytok odsunieme od stien. Najvhodnejšie je ho dať do stredu miestnosti, kde nám nebude prekážať pri práci. Ak je potrebné, nábytok prekryjeme fóliou alebo starou plachtou. Pri vhodnom výbere kvalitných farieb to však nie je potrebné.

2) Zbaviť sa starej vrstvy

Ak sa chystáme maľovať steny miestnosti, ktorá má hrubý pôvodný náter, je dôležité ho odstrániť. Nová náterová farba by zle držala na starom nátere a odlupovala sa.

3) Umyť stenu

V prípade, že je pôvodný náter dostatočne pevný ale znečistený, stačí ak stenu vyčistíme saponátom alebo mydlovou vodou. Následne necháme priestor vyschnúť. Na stenách nám nemôžu ostať žiadne fľaky. V tých miestach by farba chytila tmavší odtieň, než v ostatnom priestore.

4) Povrch musí byť hladký

Pre lepšie nanášanie farby ale aj pre konečný vizuálny efekt je potrebné mať vyrovnaný podklad. Všetky otlčené rohy, dierky po klincoch, ryhy či priehlbiny treba odstrániť. Na tieto nedostatky použijeme tmel, ktorý ich prekryje.

5) Penetrácia

Predtým, ako nanesieme zvolený odtieň, stenu je dobré potrieť penetračným náterom. Ten slúži na farebné zosúladenie celej steny, vyplnia sa ním rôzne praskliny a zabráni vzniku fľakov. Hĺbková penetrácia prispieva aj k spevneniu sypkejších podkladových vrstiev.

6) Nanášanie farby

Náter môžeme nanášať maliarskou štetkou, valčekom alebo striekaním. Odborníkom sa najviac osvedčili valčeky, s ktorými sa pracuje ľahko a rýchlo.

7) Spôsob maľovania

Maľovať začneme od stropu, pričom je vhodné postupovať smerom od okna, aby ste vo svetle videli, či je farba rovnomerne nanesená. Pri stenách postupujeme od hora na dol. Najskôr si štetcom vymaľujeme rohy, okraje a plochy okolo vypínačov. Pre jednoduché nanášanie si vyberieme farbu, ktorá má vysokú kryciu schopnosť, aby sme nemuseli miestnosť maľovať na dva až tri krát.