6 tipov ako bojovať s plesňami

Na jeseň otvárame okná a dvere kvôli chladnejšiemu počasiu stále zriedkavejšie. Vlhký vzduch tak ostáva zakliesnený v našom byte. To často končí vznikom plesne, ktorá nešetrí ani nové byty či domy. Ako jej môžete predísť a ako ju môžete zlikvidovať?

1. Najefektívnejší boj proti plesni je časté vetranie. Ani počas zimy sa nebojte otvoriť okno, denne viackrát a na kratšie intervaly. Para sa tak neuloží na stenách. Najviac treba dbať na vetranie kúpelne, kuchyne a tej miestnosti, kde sušíte prádlo. Práve preto nie je dobré, ak v týchto vlhkých miestnostiach nemáte okno. V takomto prípade môžete pomôcť cirkulácii vzduchu pomocou vykurovacieho režimu klimatizácie alebo jednoduchým odvlhčovačom.

2. Aj po výmene okien sa môže zvýšiť vlhkosť v byte, veď prirodzené vetranie sa pri dokonale tesnených oknách výrazne zníži. Oplatí sa preto vybrať taký produkt, ktorý má zabudovanú funkciu mikrovetrania, ale pri moderných domoch je bežná inštalácia automatického systému výmeny vzduchu.

3. V každom prípade, majte v byte vlhkomer, ktorý sleduje zmenu vlhkosti vo vzduchu. Ideálna miera je v priemere 50-55%, vyššou hodnotou sa zvýši aj riziko tvorby plesní.

Pleseň zničí aj krásnu vymaľovanú stenu. V lete vlhkosť nerobí problémy, ale ako sa postupne ochladzuje a začína sa vykurovacia sezóna, v uzatvorenom byte sa začne voda odparovať z betónu, stien, ale aj z dreveného nábytku. A pleseň sa len množí. Najviac jej vyhovuje teplota 15-30 stupňov, ale nepohrdne ani teplejšími miestnosťami. Plesne sú nepekné, no najmä môžu spôsobiť respiračné ochorenia, ale aj alergiu.

4. Časté sú aj konštrukčné chyby, ktoré vedú k tvoreniu plesní. Zle izolované steny, rohy a premostenia vedú k tvorbe tzv. tepelného mostu. V takýchto priestoroch pri oknách a dverách môže dochádzať k zrážaniu pary a tvorbe vodných kvapiek. V takomto prípade môže byť riešením odstránenie chyby.

5. Na definitívne odstránenie plesne je potrebné hľadať a odstrániť základnú príčinu, inak sa škodlivý patogén môže vrátiť. Konať ale treba okamžite. Na vytvorenú pleseň použite dezinfekčný prostriedok na zabitie plesní. Taký prostriedok je napríklad Poli-farbe Inntaler odstraňovač plesne, s ktorým môžete odstrániť tento nepekný a nebezpečný organizmus na dlhú dobu.

6. Po dezinfekcii, alebo aj ako prevenciu, použite taký stenový náter, ktorý je účinný pri ochrane stien. Poli-farbe Platinum matná latexová farba bola vyvinutá na ochranu miestností vystavených zvýšenému opotrebeniu, je odolná voči vysokej vlhkosti a vďaka povrchovej vrstve sa stena stane odolnou voči tvorbe plesní. Na stene, na ktorú použijete tento špeciálne vyvinutý náter, sa pleseň nemôže vytvoriť. A aj čistenie krásnej novej miestnosti je jednoduchšie, pretože nečistoty na tomto povrchu možno umyť saponátovou vodou.

Foto: ilustračné fotky